čtvrtek 17. ledna 2008

Pozvánka na zasedání akademického senátu FPR

První zasedání akademického senátu právnické fakulty v roce 2008 se uskuteční 30.1.2008 od 16hod. v PC 223.

Zasedání senátu jsou veřejná, není nutné se předem ohlašovat. Pokud jste zvědaví jak takové zasedání vypadá, kdo jsou vlastně senátoři, jak vypadají, o čem jednají, tak přijďte. Já zvědavý jsem, tak se tam můžeme potkat ;-)

Ještě jednou pro ty kteří to přehlédli:

zasedání AS FPR ZČU 30.1.2008 od 16hod. v PC 223

pondělí 14. ledna 2008

Zákon který stanovil kočovný způsob života jako trestný čin

Náhodou jsem narazil na zajímavý předpis, který v našem právním řádu platil až do roku 1998. Zajímavé je, že kočování zaváděl jako trestný čin! Dopad a záměr zákona byl naprosto jasný, týkal se omezení kočovného způsobu života Romů. Posuďte sami.

74/1958

Zákon
ze dne 17. října 1958
o trvalém usídlení kočujících osob


Národní shromáždění Republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1

Národní výbory poskytují osobám, které vedou kočovný způsob života, všestrannou pomoc, aby mohly přejít k usedlému způsobu života; zejména jsou povinny těmto osobám pomáhat při opatřování vhodného zaměstnání a ubytování a působit výchovnými prostředky soustavně k tomu, aby se staly řádnými pracujícími občany.

§ 2

Kočovný způsob života vede ten, kdo se ve skupinách nebo jednotlivě toulá z místa na místo a vyhýbá se poctivé práci nebo se živí nekalým způsobem, a to i tehdy, je-li v některé obci hlášen k trvalému pobytu.

§ 3

Kdo setrvává při kočovném způsobu života, přestože mu byla poskytnuta pomoc k trvalému usídlení, bude potrestán pro trestný čin odnětím svobody na 6 měsíců až 3 léta.

§ 4

Ministr vnitra vydá v dohodě se zúčastněnými ústředními úřady předpisy k provedení tohoto zákona, v nich může zejména stanovit, jakým způsobem budou prováděny dodatečné zápisy do matrik, zajištěna evidence a zjišťována totožnost osob, které vedly kočovný způsob života.

§ 5

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení, s výjimkou ustanovení § 3, které nabývá účinnosti dnem 1. března 1959; provedou jej ministři vnitra a spravedlnosti v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Novotný v. r.
Fierlinger v. r.
Široký v. r.
Barák v. r.
Dr. Škoda v. r.

Zajímalo by mě, jak tvrdý mělo zavedení tohoto zákona dopad na cílovou skupinu Československých Romů. Až budu mít po státnicích zkusík k tomu něco dohledat.

pátek 4. ledna 2008

Nový občanský zákoník, též z dílny FPR v Plzni - komentář

Zajímavý komentář k návrhu nového občanského zákoníku od Prof. Karla Eliáše, vedoucího pracovního týmu, který návrh nového občanského zákoníku připravil. Komentář vyšel v Hospodářských novinách. Kdo jej promeškal může si jej celý přečíst na portále iHned.

Nový rok přináší nový občanský zákoník
komentář Profesora Karla Eliáše z právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni

Současný občanský zákoník v platném znění

Google neumí vyhledávat běžně používaný znak paragrafu

Selhávají však i jiné vyhledávače, například český Seznam. Přitom jde o běžně na internetu používaný znak a to nejen mezi právníky. Dle této statistiky Seznamu jeho vyhledávač denně zpracuje přes 9 miliónů dotazů obsahujících znak paragrafu. Jak je to možné a co si s tím počnou právníci?

Zkuste si do Google zadat například § 6“, použijte uvozovky, aby Google vyhledával spojení obou „slov“ a nikoli každé zvlášť. Hned zjistíte, že na vás Google vychrlí jen samé výsledky vyhledávání čísla 6, ale bez znaku paragrafu. Je to prostě proto, že to neumí. Stejné je to ve vyhledávači Seznamu. Tato informace pro mě byla velkým překvapením. Jako právník velmi často vyhledávám jednotlivá ustanovení paragrafů zákonů a ve většině případů k tomu používám Google. Málokdy hledám ustanovení přímo v samotném zákonu a to hlavně proto, že nemám ze svého počítače přístup do právní (placené) databáze jakou poskytuje třeba ASPI. Běžní uživatelé internetu to tak dělají také. Zdrcující je statistika průměrné vyhledávanosti klíčového slova (v tomto případě znaku) § na Seznamu. Denní průměr zpracovaných dotazů se znakem paragrafu je ve fulltextu Seznamu přes 9 miliónů! Samozřejmě, že nikdo nehledá paragraf samotný jako znak, ale ve spojení s textem. Typické pro mě je hledání například v tomto tvaru“§ 6 zákoníku práce“. V tomto případě však Google vyplivne pouze výsledky hledání tvaru“6 zákoníku práce“ a v nabídnutých výsledcích stejně musíte použít odkaz na celý zákon a pak si požadovaný paragraf nalézt sami. Stejně funguje i nepoužívanější český vyhledávač Seznam.

Co říci na závěr. Jak je vidět, a v praxi si můžete osvědčit, vyhledávače nejsou právníkům zrovna nakloněny. Když budete hledat na internetu konkrétní komentář, či rozsudek k výkladu určitého paragrafu mimo uzavřené a placené systémy (ASPI), tak prostě máte smůlu. Vyhledávače vám nepomohou!

Aby ale závěr nebyl tak pesimistický, rozhodl jsem se napsat o tomto, pro právníky podstatném problému, české pobočce Google a fulltextovému týmu Seznamu. Jsem zvědav co mi odpoví. Jako laik nevím, zda od vyhledávačů neočekávám nemožné, ale rozum mi říká, že § je vlastně taky "jen znak" stejně jako jakékoli písmeno. Odpovědi Googlu a Seznamu zde, budou li nějaké, uveřejním.

 
PageRank ukazatel optimalizace PageRank.cz