Co by, podle mě, v knize „Vznik a historie právnické fakulty v Plzni – prvních 15 let“ nemělo chybět?
Úspěchy – informace o vědecké a publikační činnosti fakulty...
Studentský život - první časopis studentů FPR v Plzni, spolek Juristic, Nečtiny...
Nejen o právu pohledem studenta fakulty právnické v Plzni.
at 02:36 Posted by Martin Marek 1 comments
Labels: Práva na ZČU, Proč jít na práva na ZČU
at 23:51 Posted by Martin Marek 1 comments
Labels: Média
at 00:50 Posted by Martin Marek 3 comments
Labels: Chování společností, O2, Práva spotřebitelů
at 14:06 Posted by Martin Marek 8 comments
Labels: Chování společností, O2, Práva spotřebitelů
Na tuhle otázku mě přivedl aktuální příběh, který se v minulých dnech odehrál v Plzni. O co šlo.
at 20:53 Posted by Martin Marek 9 comments
Labels: Média, Ochrana životního prostředí
at 22:25 Posted by Martin Marek 3 comments
Labels: Práva na ZČU, Proč nejít na práva na ZČU
Podívejte se na následující informace o státních souborných zkouškách pro druhý ročník právnické fakulty v Plzni. Musejí se tedy studenti druhého ročníku přihlašovat, nebo ne? Platí to jen pro studenty uvedené v bodě 2?
Informace o přihlašování na první státní soubornou zkoušku na FPR v Plzni
Čert aby se v tom vyznal!
at 19:54 Posted by Martin Marek 8 comments
Labels: Práva na ZČU, Proč nejít na práva na ZČU
at 19:31 Posted by Martin Marek 7 comments
Labels: Práva na ZČU, Proč nejít na práva na ZČU
at 12:10 Posted by Martin Marek 3 comments
Labels: Proč nejít na práva na ZČU
at 00:37 Posted by Martin Marek 17 comments
Labels: Práva spotřebitelů
at 22:46 Posted by Martin Marek 3 comments
Labels: Práva na ZČU, Proč jít na práva na ZČU
at 23:25 Posted by Martin Marek 3 comments
Labels: Chování společností, O2, Práva spotřebitelů
V tomto případu se pan Horník obrátil 4. 9. 2003 na státní podnik Letiště Praha s žádostí o poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (dále jen zákona). Předmětem žádosti bylo poskytnutí kopie smlouvy mezi společností Letiště Praha a Evropskou investiční bankou, která se týkala financování výstavby nového letištního terminálu. Státní podnik Letiště Praha poskytnutí informací odmítl, přičemž jako hlavní důvod uvedl, že není povinným subjektem ve smyslu zákona.
P. Horník tedy podal správní žalobu k Městskému soudu v Praze, kterou se domáhal zrušení rozhodnutí s.p. Letiště Praha o odepření požadované informace. P. Horník přitom argumentoval tím, že s.p. Letiště Praha je povinným subjektem dle zákona neboť splňuje znaky veřejné instituce stanovené v § 2 odstavci 1 zákona.
Městský soud odmítl argumentaci p. Horníka s tím, že dle názoru soud nejsou splněny všechny znaky veřejné instituce, jež jsou vymezeny v § 2 odstavci 1 zákona. Není veřejnou institucí; aby tomu tak bylo, musel by plnit výlučně veřejné účely stanovené zákonem. Veřejný účel tu není stanoven zákonem, daný státní podnik provozuje podnikatelskou činnost jako právnická osoba a jeho činnost je čistě soukromoprávního charakteru. Tedy dle názoru soudu nemůže být povinným subjektem dle zákona a žalobu zamítl.
P. Horník napadl rozsudek o zamítnutí žaloby kasační stížností u Nejvyššího správního soudu, kde požadoval jeho zrušení a navrácení věci k rozhodnutí zpět Městskému soudu. Nejvyšší správní soud dospěl v napadeném rozhodnutí k témuž závěru jako Městský soud v Praze, že s.p. Letiště Praha není veřejnou institucí. Svůj názor opřel o argumentaci analogie vzniku a zániku s.p. Letiště Praha, jakož to podniku vzniklého na základě zákona č. 77/1997 Sb., o státním podniku, s obchodní společností, která je subjektem soukromého práva a tedy analogicky došel k závěru, že i s.p. Letiště Praha je subjektem soukromého práva a nikoliv práva veřejného. Přesto Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí městského soudu z důvodu zmatečnosti a to z toho důvodu, že s.p. Letiště Praha není ani podle názoru Nejvyššího správního soudu ani podle názoru Městského soudu veřejnou institucí a tedy rozhodnutí o odepření poskytnutí informace s.p. Letiště Praha nebylo správním aktem a nemohlo být Městským soudem přezkoumáváno, tedy Městský soud po tomto zjištění měl žalobu odmítnout. Nejvyšší soud tedy zrušil rozsudek Městského soudu v Praze a zároveň odmítl žalobu p. Horníka.
P. Horník podal k Ústavnímu soudu ČR ústavní stížnost, ve které napadl obě rozhodnutí obecných soudů z důvodu, že jimi bylo porušeno jeho ústavně zaručené právo na spravedlivý proces dle čl. 36 odst.
Ústavní soud stížnost p. Horníka po formální stránce přijal a z věcného hlediska se zabýval především zkoumáním toho, zda je s.p. Letiště Praha veřejnou institucí ve smyslu zákona 106/1999 Sb. a jakým způsobem je z hlediska ústavně zakotveného práva na informace nutné pojímat výklad článku 17 Listiny při hodnocení pohledu na veřejnou instituci, tak jak ji předpokládá zákon.
Ústavní soud ve svém nálezu odmítl úzký výklad vymezení pojmu veřejné instituce pouze podle kritéria způsobu jejího vzniku či zániku, jak jej nahlížel Nejvyšší správní soud a také odmítl názor Městského soudu v Praze, který své rozhodnutí odůvodnil charakterem s.p. Letiště Praha jako podniku, který vykonává podnikatelskou činnost jako právnická osoba, což je podle názoru Městského soudu v Praze charakteristickým znakem soukromoprávních vztahů.
V posuzované věci dospěl Ústavní soud k závěru, že se interpretace ustanovení § 2 odst. 1 zákona o svobodném přístupu k informacím, obsažená v napadených rozhodnutích obecných soudů, ocitá v nesouladu s obsahem obvyklých výkladových metod, jakož i se standardní právní dogmatikou, a v neposlední řadě v rozporu s předchozí judikaturou Ústavního soudu. Tím došlo k porušení základního práva stěžovatele na řádný proces dle čl. 36 odst. 1 Listiny a porušení základního práva na informace dle čl. 17 Listiny.
Ústavní soud stížnosti žadatele vyhověl a zrušil jak rozsudek Nejvyššího správního soudu tak rozsudek Městského soudu v Praze. Ústavní soud zcela odmítl argumentaci Nejvyššího správního soudu a jednoznačně dovodil, že Letiště Praha, s.p. je veřejnou institucí hospodařící s veřejnými prostředky a povinným subjektem podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
b) hledisko osoby zřizovatele (z pohledu toho, zda je zřizovatelem instituce jako takové stát či nikoli; pokud ano, jedná se o znak vlastní veřejné instituci),
c) subjekt vytvářející jednotlivé orgány instituce (z toho pohledu, zda dochází ke kreaci orgánů státem či nikoli; jestliže ano, jde o charakteristický rys pro veřejnou instituci),
d) existence či neexistence státního dohledu nad činností instituce (existence státního dohledu je přitom typická pro veřejnou instituci) a
e) veřejný nebo soukromý účel instituce (veřejný účel je typickým znakem veřejné instituce).
„Podle přesvědčení Ústavního soudu z výše uvedené argumentace vyplývá, že státní podnik Letiště Praha byl zřízen státem, jeho orgány jsou vytvářeny státem, stát zákonem zakotvenými prostředky vykonává dohled nad jeho činností, a plní veřejný účel; pokud jde o způsob jeho založení (zániku), ten kombinuje na jedné straně soukromoprávní postup dle obchodního zákoníku (zakladatelská listina, forma a okamžik vzniku), leč obsahuje na druhé straně schvalovací proces v rámci působení orgánu výkonné moci a celkově velkou míru ingerence státu v procesu vzniku a zániku daného státního podniku. Nelze potom než uzavřít, že výrazně převažují znaky svědčí o veřejné povaze státního podniku Letiště Praha, a proto je namístě přijmout závěr, že se jedná o instituci veřejnou.“
Vlastní komentář
Domnívám se, že rozhodnutí Ústavního soudu ve věci Horník versus s.p. Letiště Praha je jedním z významných rozhodnutí, která výrazně posilují skutečný obsah práva na informace založeného v naší Listině základních práv a svobod. Dopad tohoto rozhodnutí spatřuji především ve výrazném rozšíření povinnosti poskytovat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím na další okruh subjektů, kterými by dle mého názoru (jak dovozuji z nálezu Ústavního soudu), měly být také podniky vlastněné státem, kraji a obcemi.
Na problém neprůhlednosti městských akciových společností (kterých jsou města či obce většinovými nebo 100% vlastníky), které doposud odmítají žádosti o poskytnutí informací s tím, že nejsou povinnými subjekty dle zákona o svobodném přístupu k informacím, opakovaně upozorňuje česká pobočka mezinárodní organizace Transparency International. Typickými společnostmi, kde je většinovým nebo jediným vlastníkem obec jsou dopravní podniky, technické služby, ale také například společnosti zajišťující obecní vytápění. Tedy společnosti, které hospodaří ze značnými veřejnými prostředky a tedy by z principu měli mít občané možnost jejich kontroly, mimo jiné i prostřednictvím práva na informace.
Použitá literatura:
1) nález ústavního soudu s.p. I. ÚS 260/06
2) související právní předpisy (zejména citované)
at 09:12 Posted by Martin Marek 3 comments
Labels: Práva na ZČU, Právo na informace
at 12:47 Posted by Martin Marek 7 comments
Labels: Proč nejít na práva na ZČU
Víte co je to RPSN a co tento údaj znamená? Myslíte si, že by jste se dokázali snadno podle tohoto údaje zorientovat v tom, zda je pro vás poskytovaný spotřebitelský úvěr výhodný nebo ne? Pokud si myslíte, že vám RPSN pomůže se rozhodnout který úvěr je výhodný a který ne, tak si přečtěte následující posty, abych vás vyvedl z omylu ;-)
Pár údajů o RPSN na začátek
RPSN je roční procentní sazba nákladů, její výpočet stanoví příloha zákona č. 321/2001 Sb., o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru a o změně zákona č. 64/1986 Sb. Takhle vypadá vzoreček výpočtu RPSN v příloze zákona:
Příloha k zákonu č. 321/2001 Sb.
Roční procentní sazba nákladů na spotřebitelský úvěr se vypočítá podle následujícího vzorce:
Význam písmen a symbolů:
K je pořadové číslo půjčky téže osoby
K´ je číslo splátky
AK je výše půjčky číslo K
A´K´ je výše splátky číslo K´
S značí celkový souhrn
m je číslo poslední půjčky
m´ je číslo poslední splátky
tK je interval, vyjádřený v počtu roků a ve zlomcích roku, ode dne půjčky č. 1 do dnů následných půjček č. 2 až m
tK' je interval, vyjádřený v počtu roků a ve zlomcích roku, ode dne půjčky č. 1 do dnů splátek nebo úhrad poplatků č. 1 až m´
i je hledaná roční procentní sazba nákladů na spotřebitelský úvěr, kterou je možno vypočítat (buď algebraicky nebo numericky opakovanými aproximacemi na počítači), jestliže jsou hodnoty ostatních veličin rovnice známy buď ze smlouvy nebo odjinud.
Poznámky:
a) Částky hrazené oběma smluvními stranami v různých dobách nemusí být nutně stejné a nemusí být nutně hrazeny ve stejných intervalech.
b) Počátečním dnem je den první půjčky.
c) Intervaly mezi daty použitými při výpočtu se vyjadřují počtem roků nebo zlomky roku.Pro délku roku se používá 365 dnů nebo 365,25 dne nebo (v přestupných letech) 366 dnů, 52 týdnů nebo 12 měsíců stejné délky. Pro průměrnou délku tohoto měsíce se předpokládá 30,41666 dnů (tj. 365/12).
d) Výsledek výpočtu se vyjádří s přesností na nejméně jedno desetinné místo. Pro zaokrouhlování na určitý počet desetinných míst platí následující pravidlo: Je-li číslice na desetinném místě za desetinným místem, na které se zaokrouhluje, větší než 5 nebo rovna 5, zvýší se číslice na zaokrouhlovaném desetinném místě o jedničku.
Tak to bychom měli úvod co to RPSN vlastně je. Pokud se vám výše uvedený vzoreček zdá příliš složitý a komplikovaný, tak máte naprostou pravdu. Přijde mi opravdu zvláštní jak si má spotřebitel ověřit zda uváděný RPSN, společností poskytující spotřebitelský úvěr, odpovídá skutečnosti. Dovolím si odhadnout, že přes 95% české populace tento vzoreček po dosazeních neznámých nedokáže spočítat, a pro jistotu se vůbec nezabývám tím zda běžný občan může vůbec zvládnout dosazení správných čísel do vzorce na výpočet RPSN. Sám nedokážu ani jedno. Výpočet vzorečku je oříškem i pro studenty matematických oborů našich univerzit, kdo nevěří ať si zkusí níže uvedený modelový příklad spočítat vlastními silami. I Wikipedie tvrdí, že k výpočtu RPSN je třeba použít počítače a například metody půlení intervalů.
Komu je RPSN především určena
Položme si otázku, která cílová skupina je hlavním uživatelem spotřebitelských úvěrů, tedy půjček na splátky nebo splátkových prodejů? Aniž bych byl odborníkem na toto téma, tak si myslím, že jsou to především sociálně slabší občané, prostě pro to že nemají dostatek prostředků na živobytí či pořízení si například ledničky naráz. Velmi často jsou mezi nimi také příslušníci romského etnika, což je dáno mimo jiné tím, že část Romů v České republice žije na hranici chudoby. Paradoxně sociálně slabí občané a Romové jsou lidé spíše s nižším vzděláním (aniž bych tvrdil, že si zato mohou výhradně sami) a rozhodně v této skupině není největší zastoupení vysokoškolsky vzdělaných lidí.
Proč je tedy výpočet RPSN pro běžného občana nesrozumitelný a fakticky nespočitatelný. Nemůže v tom být záměr například lobby finančních společností?
Spočítejte si RPSN
Naštěstí existují internetové kalkulačky pro výpočet RPSN, ke kterému vám stačí pouze běžné údaje, se kterými pracuje každý, kdo si chce vzít spotřebitelský úvěr. Nejlepší, a podle všeho nejdůvěryhodnější kalkulačku, jsem objevil na webových stránkách České obchodní inspekce.
at 03:34 Posted by Martin Marek 8 comments
Labels: Práva spotřebitelů